Akumulační vs distribuční ETF

Jako investor do akciových ETF získáváte nejen možnost podílet se na cenovém vývoji firem v portfoliu fondu, ale také vám náleží podíl na jejich zisku. Ten firmy obvykle vyplácí formou dividend. Podle způsobu jak ETF s obdrženými dividendami nakládá lze rozlišovat mezi akumulačními a distribučními fondy.

Akumulační ETF

Akumulační ETF vezmou obdržené dividendy a reinvestují je zpátky do fondu. Dividendy se tak začnou znovu zhodnocovat a investoři díky tomu benefitují ze síly složeného úročení.

Akumulační fondy jsou běžně označeny zkratkou Acc, kterou nezřídka nejdete přímo v názvu fondu, např. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc). Pokud není označení přímo v názvu, tak si stačí otevřít factsheet (dokument se základními informacemi) daného fondu a najít si kolonku s názvem Dividend / Use of Income / Distribution Policy nebo něco podobného, kde bude napsáno buď Accumulating nebo Distributing.

Distribuční ETF

Distribuční fondy vyplácí obdržené dividendy investorům. Pokud tak vlastníte distribuční ETF, několikrát do roka vám přistane dividenda na investičním účtu. Nejčastěji se dividendy vyplácí čtvrtletně, ale lze se setkat také s měsíční, pololetní nebo roční frekvencí.

Pokud byste plánovali za obdržené dividendy nakupovat další cenné papíry, znamenalo by to pro vás dodatečné transakční náklady. V této situaci je lepší variantou akumulační fond.

Distribuční ETF bývají označeny zkratkou Dist, např. iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist). Pokud není označení v názvu, tak budete muset znovu zabrousit do factsheetu, případně na stránky poskytovatele či nějakého ETF srovnávače, kde tuto informaci bez problému dohledáte.

Kterou variantu zvolit?

Většinu velkých indexových fondů můžete nalézt v obou variantách. Akumulační ETF jsou díky automatické reinvestici vhodné pro dlouhodobé investory, kteří se soustředí na maximalizaci růstu svého portfolia. Distribuční fondy naopak mohou být vhodným nástrojem pro investory, kteří by již rádi od svého portfolia dostávali pravidelný pasivní příjem.

Rozhodování je někdy těžké…

Dalším faktorem, jež může hrát při výběru roli, je danění dividendových výnosů. Pokud vám přistane dividenda na účtu, budete ji muset uvést ve svém daňovém přiznání a teoreticky z ní zaplatit 15% daň. V případě, že však již proběhla srážková daň u zdroje a ČR má s danou zemí uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, můžete si sraženou daň započítat proti vlastní daňové povinnosti. Jedná se nicméně o dodatečnou administrativu, které se lze vyhnout nákupem akumulačního fondu.

Závěrem

Oba způsoby nakládání s dividendami mají své výhody i nevýhody a při výběru záleží především na preferenci investora. Je však důležité mít na paměti rozdíl mezi oběma alternativami a před investicí si zkontrolovat, jaký fond kupujete. I ve svém okolí jsem se několikrát setkal s investory, kteří vložili své peníze do ETF a neměli tušení, zdali koupili akumulační či distribuční fond, ani jaký je mezi nimi rozdíl.

V následujícím článku ze série Základy ETF si vysvětlíme fungování Pákových a inverzních ETF, včetně nástrah, které investice do těchto speciálních druhů ETF obnáší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.