Pákové a inverzní ETF

Pákové a inverzní ETF jsou speciálními druhy burzovně obchodovaných fondů, jež se svou konstrukcí i výnosovým profilem liší od běžných ETF. Z tohoto důvodu je důležité správně rozumět jejich fungování. Níže si vysvětlíme, jak oba produkty fungují a kdo by je (ne)měl používat.

Pákové ETF

Cílem pákových ETF je nabízet výnos v podobě několikanásobku výnosu podkladových aktiv. Standardně jsou dostupné 2x a 3x ETF.

Jako příklad si uveďme standardní fond iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF. Jak název napovídá, fond sleduji index Euro Stoxx 50, jež je složen z padesátky největších a nejvíce obchodovaných společností v eurozóně. Pokud hodnota indexu některý den povyroste o 3 %, výše zmíněné ETF povyroste přibližně taktéž o 3 %, jelikož jeho cílem je co nejvěrněji odrážet pohyb svého podkladového indexu. Existuje však také pákový fond Amundi ETF Leveraged EURO STOXX 50 Daily UCITS ETF, jehož cílem je odrážet pohyb stejného indexu dvojnásobně. Hodnota druhého fondu by tak ve stejný den nevzrostla o 3 %, nýbrž o 6 %.

Paráda! Akcie přece dlouhodobě rostou, nakoupím tak pákový fond a za 10 let místo výnosu např. 50 % moje investice povyroste o 100 %.

Ne tak rychle. Jak se říká: Pokud to zní příliš dobře, aby to byla pravda, pak nejspíš není.

Pákové ETF jsou konstruovány tak, aby dosahovaly svého cíle na denní bázi. To znamená, že konkrétní den sice místo 3 % opravdu vrátí 6 %, pokud však např. za poslední měsíc vzrostl index o 10 %, nelze od fondu již očekávat 20% výnos. Na příkladu ukážu proč.

Představte si index, který má počáteční hodnotu 100.

1.den

  • Hodnota indexu klesne o 5 %. Aktuální hodnota je 95.
  • Hodnota pákového 2x ETF klesne o dvojnásobek, tedy 10 %. Jeho hodnota je nyní 90.

2.den

  • Hodnota indexu klesne o dalších 5 %. Aktuální hodnota je 90,25.
  • Hodnota pákového 2x ETF opět klesne o 10 % na hodnotu 81.

3.den

  • Hodnota indexu vzroste o 10 %. Aktuální hodnota je 99,275.
  • Hodnota pákového 2x ETF vzroste o 20 % na hodnotu 97,2.

Po třech dnech se tak hodnota indexu změnila ze 100 na 99,275, což se rovná celkové ztrátě 0,725 %. Ovšem 2x pákové ETF za stejné období kleslo na hodnotu 97,2, což odpovídá ztrátě 2,8 %. Reálně je tak ztráta pákového 2x ETF za dané období téměř 4x vyšší.

Pro příklad z reálného světa se níže podívejte na vývoj hodnoty dříve zmíněných fondů iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (modře) a pákového Amundi ETF Leveraged EURO STOXX 50 Daily UCITS ETF (žlutě) v průběhu jednoho měsíce. Zatímco na konci období je standardní ETF ve ztrátě 3,98 %, pákový fond ztratil 24,02 %. To je více než šestinásobná ztráta.

Vývoj hodnoty standardního Euro Stoxx 50 ETF (modře) vs pákového 2x ETF (žlutě) v období 9. března – 9. dubna 2020. Zdroj: Tradingview

U 3x fondů je efekt samozřejmě ještě znatelnější. Mějte tak na paměti, že pákové fondy vám nepřinesou násobný výnos z dlouhodobého pohledu. Jsou konstruovány pro násobný výsledek vždy pouze za konkrétní den.

Inverzní ETF

Cílem inverzních ETF je poskytnout přesně opačný výnos, než sledovaný index. Graf níže ukazuje vývoj ceny standardího iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (modře) v porovnání s inverzním Lyxor EURO STOXX 50 Daily Short UCITS ETF EUR (žlutě), sledujícím stejný index. Jak vidíte, hodnota inverzního fondu se vyvíjí zrcadlově v porovnání se standardním fondem. Zatímco na konci ilustrativní měsíční periody klesla hodnota standardního ETF o 19,79%, inverzní fond naopak o 18,1 % posílil.

Vývoj hodnoty standardního Euro Stoxx 50 ETF (modře) vs inverního ETF (žlutě) v období 2. března – 3. dubna 2020. Zdroj: Tradingview

Proč nejsou výsledky přesně opačné? Protože inverzní fondy se (stejně jako pákové) snaží dosáhnout cíle na denní bázi. V jakémkoliv delším období než jeden den se tak výsledky vzhledem k pohybu indexu mohou lišit.

Asi vás nepřekvapí, že existují také fondy, jež v sobě spojují pákovou a inverzní složku. Takový 3x inverzní ETF tak v případě růstu hodnoty indexu o 2 % v průběhu dne bude cílit na návratnost -6 %.

Komu jsou tyto fondy určeny?

Vzhledem ke své charakteristice slouží pákové a inverzní fondy především ke krátkodobé spekulaci na:

  • silný intradenní růst podkladového indexu (2x/3x pákové ETF)
  • silný intradenní pokles podkladového indexu (běžné inverzní nebo 2x/3x pákové-inverzní ETF)

K nevýhodám pákových a inverzních ETF patří také o něco vyšší poplatky, než je zvykem u standardních fondů a obvykle syntetický způsob replikace, jež s sebou nese také kreditní riziko (více v článku ETF dle způsobu replikace).

Závěrem

Pákové a inverzní ETF mají své oprávněné místo v arzenálu krátkodobých tržních spekulantů, avšak investoři s dlouhodobým horizontem by se těmto fondům měli obloukem vyhnout. Navzdory mylnému očekávání řady z nich totiž nenabízí dlouhodobý pákový či inverzní výnos.

V příštím díle série Základy ETF se můžete těšit na přehled populárních Investičních stylů ETF!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.