V úvodním článku ze série Základy ETF jsme si vysvětlili, co vlastně burzovně obchodované fondy jsou a nastínili jejich základní principy. Nyní se pojďmě podívat, jaké základní typy ETF dnes na trhu existují a podle jakých kritérií je lze dělit.
Obsah
ETF dle podkladových aktiv
Prvním způsobem, jak se orientovat mezi různými typy ETF, je rozlišení dle třídy podkladových aktiv.
Akciové ETF
Rádi byste spoluvlastnili společnosti ze všech koutů světa? Díky akciovým ETF stačí několik kliknutí. Jedná se o suverénně nejpopulárnější typ burzovně obchodovaných fondů (přibližně 80 % ETF trhu). Jejich nákupem získáte majetkový podíl na akciích firem z vámi vybraného regionu, státu nebo odvětví. Nákupem jediného ETF tak lze bez problému vytvořit široce diverzifikované akciové portfolio, jež se skládá z několika stovek až tisíců akciových titulů dle vámi preferovaného zaměřením.
Dluhopisové ETF
Dluhopisy jsou historicky významnou třídou aktiv, jež nechybí ve většině investičních portfolií. Není tak divu, že dluhopisové ETF jsou druhým nejoblíbenějším typem burzovně obchodovaných fondů. Jejich nákupem získáte podíl na portfoliu dluhopisů s konkrétním zaměřením. Lze vybírat mezi fondy specializovanými na korporátní, státní či municipální (v našich končinách ne příliš obvyklé) dluhopisy, případně jejich mix. Dále se fondy liší dle délky splatnosti dluhopisů nebo jejich rizikovosti (investiční vs spekulativní třída). Populární variantou jsou globální dluhopisové fondy, odrážející výkon celého trhu. Bez problému lze však investovat také do fondů s regionálním či národním zaměřením.
Komoditní fondy
Cílem komoditních ETF je odrážet cenový vývoj konkrétní komodity (např. ropy, zlata, zemědělských plodin), případně skupiny komodit.
Pro sledování ceny komodity fond obvykle využívá derivátů (futures), což jsou spekulativní pákové produkty. Díky burzovně obchodovaným fondům se mohou na vývoji komoditních trhů podílet také investoři, kteří by si přímé investování do nákladných futures kontraktů nemohli jinak dovolit. Výhodou komodit je jejich nízká korelace s akciovým a dluhopisovým trhem. Řada investorů je tak využívá jako menší doplněk do svého portfolia pro zvýšení celkové diverzifikace.
Burzovně obchodované fondy zaměřeným na komodity se od běžných ETF lehce liší a říká se jim ETC (více v článku Rozdíl mezi ETF, ETP, ETN a ETC). Alternativou k nákupu ETC je výběr běžného ETF s expozicí na akcie firem, jejichž hodnota se silně odvíjí od hodnoty komodit, např. težaři zlata, distributoři ropy a zemního plynu a podobně.
Měnové fondy
Měnové fondy tvoří poměrně malou část trhu s cílem sledovat relativní hodnotu konkrétní měny, případně koše měn. Slouží především k měnovému zajištění, měnové diverzifikaci nebo spekulativním účelům. Stejně jako komoditní fondy se svou konstrukcí lehce liší od ETF a najdete je pod zkratkou ETC, případně někdy ETN.
Realitní ETF
Investování do realit je obvykle spojenou s vysokou počáteční investovanou částkou a nízkou likviditou. Prostřednictvím ETF se však lze podílet na vývoji globálního realitního trhu i s malou částkou, při zachování vysoké likvidity vaší investice a jako bonus nebudete mít žádné trable s nájemníky. Na druhou stranu se v případě potřeby v daném bytě určitě nevyspíte. Samotné ETF nevlastní reality přímo, ale investují do realitních fondů, jež vlastní portfolio fyzických nemovitostí. Specifikem realitních fondů je poměrně vysoký dividendový výnos. Fond tak může sloužit (podobně jako dluhopisové ETF) jako pravidelný zdroj příjmů. Investoři mají opět možnost vybírat mezi globalně a regionálně zaměřenými realitními fondy.
ETF dle regionálního zaměření
Globální fond, Evropa, Latinská Amerika nebo třeba Japonsko? Žádný problém. Nabídka fondů z pohledu regionálního zaměření je opravdu široká a velmi pravděpodobně tak naleznete fond s přesně takovým zaměřením, které hledáte. V nabídce jsou fondy odrážející vývoj globálního trhu, konkrétních kontinentů, skupin zemí (např. rozvíjející se ekonomiky) nebo jednotlivých států.
ETF dle sektoru
Investovat můžete také do konkrétních tržních sektorů, jako např. finanční instituce, zdravotní péče, průmysl, energetický sektor, infrastruktura, technologický sektor a tak dále. Fondy se sektorovým zaměřením lze běžně nalézt pro významné ekonomické regiony jako USA nebo Evropa. Pokud necílíte na konkrétní trh, můžete využít globální sektorové fondy.
Speciální ETF
Mezi speciální druhy ETF patří pákové a inverzní fondy. Pákové ETF mají za cíl reflektovat pohyby podkladových aktiv vynásobené dvěma či třemi. Při růstu hodnoty podkladového aktiva o 2 % za den tak hodnota pákového ETF vzroste o 4 % nebo 6 %, v závislosti na tom, zdali jde o 2x či 3x ETF.
Inverzní fondy zase odráží pohyby podkladových aktiv, avšak s negativním znamínkem. Pokud tedy hodnota podkladového aktiva vzroste o 2 % za den, hodnota daného ETF klesne o 2 %.
Výše uvedené speciální typy ETF s sebou nesou dodatečná rizika a měli by je využívat pouze investoři, kteří plně chápou jejich fungování. Podrobněji se oběma produktům věnuje článek Pákové a inverzní ETF.
Závěrem
Pokud to z výše uvedeného nevyplynulo dostatečně jasně, na ETF trhu je opravdu z čeho vybírat. Dle výzkumníků z ETFGI existuje okolo 8 000 různých ETF, což může působit trochu děsivě (více o výběru konkrétních fondů v článku Jak vybrat nejlepší ETF). Výše popsané rozdělení vám poslouží jako přehled základních filtrů, jež můžete využít při hledání vhodného fondu.
V následujícím článku ze série Základy ETF se podíváme podrobněji na rozdíly mezi investováním do ETF, podílových fondů a individuálních akcií.